Srbija je svrstana u „Top pet prekomorskih destinacija” na sajmu u Pekingu, a u prva dva meseca posetilo je 105 odsto više turista iz Kine u odnosu na isti period prošle godine
Vest da je Srbija na međunarodnom samitu turističkih destinacija održanom u Pekingu osvojila nagradu i svrstana u „Top pet prekomorskih destinacija”, uz Salcburg, Egipat, Nemačku i Poljsku, sigurno je dobar znak za domaći turizam. Jer, kinesko tržište je u ovom trenutku najveće turističko tržište za inostrana putovanja sa procenjenih 127 prekomorskih poseta u ovoj godini.
Samo u prva dva meseca ove godine Srbiju je posetilo 2.111 turista iz Kine, što je rast od 105 odsto. Najveći broj dolazaka ostvarili su turisti iz Bosne i Hercegovine – 11.570, a najveći rast broja turista zabeležili smo iz Izraela – 159 odsto više u odnosu na prva dva meseca prošle godine.
U ovom periodu Srbiju je posetilo ukupno 323.262 turista, a devizni priliv od turizma je bio u porastu za 15 odsto i iznosio je 76 miliona evra. Našu zemlju kao turističku destinaciju izabralo je 136.000 stranaca, što je 42 odsto od ukupnog broja turista u ovom periodu. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u januaru i februaru je ostvareno više od milion noćenja, što je 1,5 odsto manje nego prošle godine.
U Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija kažu da su najposećenije banje Vrnjačka, Selters, Bukovička i Banja Vrdnik, a ako je suditi po broju noćenja Kopaonik, Zlatibor, Tara i Divčibare su strancima najzanimljivije planine u Srbiji.
Kako je ranije za „Politiku” izjavio ministar Rasim Ljajić, Srbija će se i ove godine truditi da privuče turiste iz Kine, a jedna od prednosti je i bezvizni režim sa ovom zemljom. Srbija je inače jedina zemlja u Evropi koja ima bezvizni režim sa Kinom i kako smatraju u resornom Ministarstvu pravi rezultati i prihodi u turizmu stigli bi najavljenim otvaranjem direktne avio-linije sa Pekingom.
– U Srbiju dolazi sve više stranaca, a nama su posebno važni Kinezi. Oni mnogo vole da putuju i poznati su da troše puno novca. Čim bude otvoren direktan let od Beograda do Pekinga imaćemo pravi bum Kineza – izjavio je ministar Ljajić. Turistima iz Kine su interesantni naša istorija i tradicija, a poznato je da je reč o turistima koji u inostranstvu u proseku troše oko 400 evra dnevno. Zanimaju ih i naše kafane, koncerti i šoping.
Da je Srbija sve interesantnija za strane turiste može se videti na svakom koraku. U glavnom gradu, čini se, ima ih više nego ikada, a dobru reklamu dobili smo nedavno kada je britanski „Gardijan” upravo Srbiju svrstao u top 10 destinacija koje bi svakako Britanci trebalo da posete posle bregzita.
Da podsetimo, „Gardijan” je napomenuo da je reč o neotkrivenom dragulju, zemlji koja je atraktivna za one turiste koji vole aktivan odmor, za bicikliste i one koji vole da pešače, ali i za ljubitelje istorije, dobre hrane i kulture.
„Gardijan” nije jedini britanski list koji je pisao pohvalno o turističkom potencijalu Srbije. Sličan, ali opširniji tekst objavljen je u britanskom „Telegrafu”, koji ga je objavio u čast Dana državnosti Srbije.
Komentari 0