Sledećeg meseca trebalo bi da počnu Olimpijske igre u Rio de Žaneiru, ali socijalno i političko stanje u Brazilu je katastrofalno i niko ne zna da li će Olimpijada biti održana u skladu sa kalendarom takmičenja.
Nakon što je Fransisko Dorneleš, privremeni guverner države Rio de Žaneiro, izjavio da je ta država bankrotirala – proglasio je stanje “javne nepogode”.

Rio “grca” u dugovima
Rio “grca” u dugovima: ovaj megapolis i domaćin Olimpijade dužan je 21 milijardu dolara državi, a bankama deset milijardi.
Finansijska kriza je duboka i preti kolaps zdravstvenog sistema, štrajk je na sve strane, dok je bezbednost, prema procenama stručnjaka, najozbiljnije ugrožena.

Finansijska kriza je duboka
Rio de Žaneiro ponovo je zatražio pomoć Vlade Brazila, ali problem je što i Brazil prolazi kroz najtežu i najdugotrajniju recesiju od 1930. godine. Samo prošle godine bruto društveni proizvod pao je za četiri odsto, a broj ljudi koji žive u “neizdrživoj bedi” prešao je 35 miliona.
Zemlja je politički polarizovana: predsednik države Dilma Rusef suspendovana je na šest meseci dok se ne ispitaju optužbe da je na nezakonit način trošila državni novac.

Zemlja je politički polarizovana
Zapadni mediji, američki naročito, situaciju u Riju nekoliko nedelja pre početka Olimpijade opisuju kao “dramatičnu i haotičnu”.
“Njujork tajms” navodi da je Rio “još uvek ogromno gradilište”, te kako se na svakom koraku nešto radi i kopa.
Nisu dovršena čak ni olimpijska sela Bara i Deodor Olimpik Park, gde će boraviti sportisti, a ono što je dovršeno, poput biciklističke staze, nedavno se, zbog lošeg kvaliteta radova, urušilo i pri tom ubilo dvoje ljudi.

Nisu dovršena čak ni olimpijska sela Bara i Deodor Olimpik Park
Policija u Rio de Žaneiru štrajkuje zbog malih plata i nedovoljnih sredstava za rad, čak i za toalet papir.
Policajci prete da će, ukoliko se nešto ne preduzme, nastaviti sa štrajkom i tako uništiti Olimpijske igre za čije je održavanje potreban baš svaki čovek u policiji.
Rio je i dalje prepun kriminala. Samo ove godine ubijena su 43 policajca i 238 civila.

Rio de Žaneiro plaža
Iako će na ulicama biti raspoređeno 85.000 vojnika i policajaca, dvostruko više nego na Olimpijadi u Londonu, pitanje bezbednosti sportista i dalje je otvoreno. Tu je i epidemija zike, koja zabrinjava učesnike.
Ipak, uprkos svemu, domaćini tvrde da će to biti “fantastične Olimpijske igre”.
Neposredni troškovi Olimpijade iznose 12 milijardi dolara, što je za tu zemlju pogođenu teškom ekonomskom krizom ogroman trošak, navode ekonomski portali.
Komentari 0