SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Procedura prijave boravka stranaca i odobravanje privremenog boravka u Srbiji  (Pročitano 20271 puta)

Van mreže Simon

• Global Moderator
Procedura prijave boravka stranaca i odobravanje privremenog boravka u Srbiji
« poslato: Decembar 15, 2009, 09:13:02 posle podne »
1. OBAVEZA STRANACA DA PRIJAVE BORAVAK PO DOLASKU U SRBIJU

Organizacije kao i pojedinici koji pružaju usluge strancima uz naplatu, kao i lica kod kojih stranci dolaze u posetu, dužni su da nadležnom organu (po mestu boravišta stranca – stanici policije) u roku od 12 časova od čina pružanja usluga, smeštaja stranca , odnosno od čina dolaska stranca u posetu, prijave boravak stranca.

Stranac koji ne koristi usluge smeštaja u napred navedenim slučajevima dužan je da nadležnom organu prijavi boravak i promenu adrese stana narednog dana od dana dolaska u Srbiju, odnosno u roku od 24 časa od čina promene boravišta ili promene adrese stana.

2. ODOBRAVANJE PRIVREMENOG BORAVKA U SRBIJI

Zahtev za dobijanje privremenog boravka se podnosi Policijskoj Upravi na čijoj teritoriji stranac ima prijavljeno boravište.

Za dobijanje privremenog boravka po osnovu braka potrebno je:
1. Važeća putra isprava;
2. popunjen obrazac;
3. prijava boravišta;
4. dve fotografije;
5. Izvod iz MKV (ne stariji od 6 meseci);
6. dokaz o posedovanju sredstava za bračnog druga i odgovarajuća taksa.

Za odobrenje privremenog boravka po osnovu školovanja i specijalizacije, obuke i prakse
potrebno je pored uplate odgovarajuće takse i prva 4 dokumenta koja su obavezna za odobrenje privremenog boravka, po svim osnovama i 1 uverenje fakulteta, škole, odnosno ustanove, dokaz o posedovanju sredstava za izdržavanje (potvrda stipenditora ili banke).
Po ovom osnovu stranci su dužni da zahtev za odobrenje privremenog boravka podnesu u roku od 3 dana od dana dolaska u Srbiju.
Uz zahtev za dobijanje privremenog boravka na osnovu otvaranja preduzeća pored obavezne dokumentacije potrebno je i rešenje o otvaranju firme izdato od strane trgovinskog suda i akt o osnivanju.

Kada je reč o odobrenju privremenog boravka po osnovu zasposlenja stranaca
pored obavezne dokumentacije potrebno je i podneti na uvid rešenje trgovinskog suda o registraciji firme, godišnji bilans poslovanja firme i bilans u tekućoj godini, kao i ugovor o radu sklopljen sa firmom i mišljenje tržišta rada da strani državljanin može zasnovati radni odnos.
Navedeno mišljenje nije potrebno ako radni odnos stranac zasniva za obavljanje stručnih poslova utvrdjenih ugovorom o poslovno-tehnčckoj saradnji, o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji, o prenosu tehnologije i o stranim ulaganjima.

Procedura za odobrenje privremenog boravka po svim osnovama traje do 15 dana.

Još informacija na sajtu KoZnaZna.com - http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/boravak.html
« Poslednja izmena: April 18, 2010, 06:00:02 pre podne od strane Admin »

Van mreže Stole

• Newbie
  • *
Odg: Procedura prijave boravka stranaca i odobravanje privremenog boravka u Srbiji
« Odgovor #1 poslato: Jun 19, 2010, 08:54:39 posle podne »
6. dokaz o posedovanju sredstava za bračnog druga i
Sta se podrazumeva pod dokazom o posedovanju sredstava?

Van mreže Simon

• Global Moderator
Odg: Procedura prijave boravka stranaca i odobravanje privremenog boravka u Srbiji
« Odgovor #2 poslato: Jun 19, 2010, 09:44:45 posle podne »
Smatra se da dotična osoba neće "pasti na teret" države, odnosno da ste finansijski sposobni da je izdržavate.
Dokaz da niste socijalno ugroženi. Da ne primate socijalnu pomoć, da ste u stalnom radnom odnosu, da imate redovnu platu-ako ste u radnom odnosu. Ako ste preduzetnik-dokaz da ste vlasnik, suvlasnik...firme. Vlasnik ste stana, kuće...Pomaže i dokaz da posedujete tekući račun u banci na kome se svaki mesec redovne vrši uplata.
Bitno je dokazati (papirima) da ste finansijski u stanju da izdržavate i sebe i tu osobu.

Van mreže Stole

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2010, 06:36:21 posle podne »
Da li bih umesto stalnog radnog odnosa mogao da garantujem svojom kucom, deviznim racunom na banci, i dr.? Posedujem znacajna novcana sredstva ali nisam stalno zaposlen.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: Jul 22, 2010, 02:13:34 pre podne »
Da li bih umesto stalnog radnog odnosa mogao da garantujem svojom kucom, deviznim racunom na banci, i dr.? Posedujem znacajna novcana sredstva ali nisam stalno zaposlen.
Da. Pogotovu sada kada možeš i da imaš zaposlenje a plata kasni po nekoliko meseci i jadna je.

Van mreže maraja

• Newbie
  • *
« Odgovor #5 poslato: Septembar 06, 2011, 05:39:19 posle podne »
u braku sam vec 3 godine sa suprugom koji je stranac i ima privremeni boravak na osnovu braka do januara 2011, ali ja sam ostala bez posla i tu nastaje problem jer nemam zvanicna sredstva za zivot , naravno i moji ostali ukucani ne rade  Suprug je izdao svoj stan i od njega svakog meseca dobijamo kiriju. imamo zajednicko dete. da li ce mu prduziti boravak ukoliko iz inostrane banke dobijemo izvestaj o mesecnim uplatama?  molim za pomoc 

Van mreže Goca

• Sr. Member
    • KoZnaZna
« Odgovor #6 poslato: Septembar 07, 2011, 01:19:39 posle podne »
Mislim da bi trebalo.

Van mreže maraja

• Newbie
  • *
« Odgovor #7 poslato: Septembar 07, 2011, 05:41:54 posle podne »
Sada sam pronasa na sajtu Mupa "uverenje o zaposlenju ili drugi dokaz o sredstvima za izdržavanje: ček od penzije, dokaz o štednom ulogu u zemlji ili garancija domaćeg državljanina koji ima redovne prihode" to znaci da bilo ko ko je zaposlen moze da garantuje za njega

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: Septembar 08, 2011, 11:36:43 pre podne »
Citat
maraja:
to znaci da bilo ko ko je zaposlen moze da garantuje za njega
Kako misliš: "Bilo ko". Pazi, ne mešaj druge. Ovde se radi o tebi. Razumeš?